غربالگری دیابت و فشارخون بیش از یک میلیون و ۳۷۰ هزار لرستانی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: یک میلیون و ۳۷۰ هزار و ۱۷۲ نفر بالای ۱۸ سال در این استان غربالگری دیابت و فشار خون شدند.

به گزارش قاب خبر: بهرام دلفان روز شنبه در جشن اختتامیه پویش ملی غربالگری دیابت و فشار خون بالا، اظهار داشت: این پویش در مناطق روستایی به صورت ۱۰۰ در صد جمعیت هدف تحقق یافت.

وی افزود: با شناسایی ۱۱۴ هزار و ۲۵۰ نفر که فشار خون داشتند، کارشناسان حوزه ی بهداشتی دانشگاه ۲۲ هزار و ۲۲۳ نفر بیمار مشکوک به فشار خون بالا را تشخیص دادند و ۱۹ هزار و ۹۷۱ نفر مبتلا به فشار خون بالا شناسایی شد.

دلفان تصریح کرد: از تعداد ۵۱ هزار و ۳۸۹ نفر دیابتی شناسایی شده در ابتدا، ۹ هزار و ۵۷۸ نفر از آنان مشکوک به ابتلا به دیابت شناسایی شده و همچنین تعداد ۶۳ هزار و ۶۷۴ نفر نیز پره دیابت تشخیص داده شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان در خصوص بار مالی طرح پویش ملی سلامت شهروندان که به صورت رایگان اجرا شد، گفت: با اجرای این طرح رایگان، مبلغی بالغ بر ۳۲ میلیارد و ۹۷۵ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال بار مالی بر دوش دانشگاه علوم پزشکی استان گذاشت که هدف ما حفظ سلامت مردم و شهروندان عزیز به هر قیمی می باشد.

دلفان هدف از اجرای این طرح را شناسایی افراد مشکوک به دیابت و فشار خون بالا دانست و گفت: در این پویش شهرستان دلفان به عنوان پایلوت برنامه پزشک خانواده شهری بایستی ۱۰۰ درصد جمعیت هدف غربالگری می شدند .

وی گفت: شهرستان های سپید دشت، چگنی و رومشکان بایستی ۱۰۰ درصد جمعیت را نیز غربالگری می کردند و سایر شهرستان ها هم باید ۷۰ درصد جمعیت خود را غربالگری نمایند که این امر در استان به خوبی اجرا شد و جایگاه چهاردهم را در کشور به دست آوردیم که وضعیت خوبی را نشان می دهد.