بی توجهی دستگا های اجرای به فعالیت های فرهنگی

نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی گفت: دستگاههای اجرایی نسبت به فعالیت های فرهنگی بی توجه هستند.

به گزارش قاب خبر: یحیی ابراهیمی افزود:رهبری معظم در ابتدای مجلس کنونی پیگیری دو اولویت مهم حل مسائل فرهنگی و مشکلات اقتصادی را از اصلی ترین مامویت های نمایندگان دانستند.

وی با اشاره به اینکه تمام دستگاه های اجرایی طبق قانون می بایست یک درصد از اعتبارات خود را صرف فعالیت های فرهنگی کنند » ادامه داد: نزدیک به سیصد ارگان در اعتبارات فرهنگی کشور سهیم هستند و در نهایت این وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که با اختصاص اعتبارات ناچیز در ازای شرح وظایف گسترده، باید پاسخگوی تمامی مشکلات و معضلات این حوزه باشد!!! آیا این درست است؟

وی تصریح کرد: لرستان با پیشینه فرهنگی، هنری و تاریخی روشن و نزدیک به ۵۰۰۰ هزار اثر باستانی، پاسدار یک فرهنگ غنی است اما در حوزه فرهنگ نیز همچون سایر حوزه ها مظلوم واقع شده است.

این نماینده مجلس ابراز داشت: شبکه ی مجازی با توجه به نقش ویژه ای که در زندگی امروز دارد باید مطالبه گر نیازهای مردم و جامعه باشد، اما متاسفانه افراد در این حوزه بیشتر به دنبال تخریب و باج خواهی هستند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در این زمینه نظارت های خود را افزایش دهد.

ابراهیمی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه حل مشکلات فرهنگی نیازمند نگاه جهادی و بسیجی بسیاری از دستگا های اجرایی است، گفت: اعتبارات و سرانه فرهنگی دو شهرستان دلفان و سلسله که خاستگاه و زادگاه بسیاری از هنرمندان و اصحاب برجسته فرهنگ است نیازمند بازنگری است و پروژه های عمرانی این دو شهرستان نباید بعد از نزدیک به ده سال از آغاز به کار هنوز بلاتکلیف باشند.

وی سپس ابراز داشت: هنرمندان و اصحاب فرهنگ این دو شهرستان واقعاً مظلوم هستند و علی رغم کمبود فضاهای تخصصی، همواره در عرصه های مختلف فرهنگی و هنری خوش درخشیده اند.

نماینده شهرستانهای سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: نهادیه شدن فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه رمز ماندگاری و موفقیت ما در دوران دفاع مقدس بود که تمامی اقشار از زن و مرد و پیر و جوان را مشتاق حضور در جبهه و دفاع از کیان ایران اسلامی نمود، ما امروز نیازمند اینگونه نگاهی در حوزه های کلان فرهنگی هستیم.

ابراهیمی در ادامه ضمن تقدیر از عملکرد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در مسئولیت کمیته اطلاع رسانی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا، تصریح کرد: این اداره کل تا حد بسیار زیادی در انجام امور محوله موفق بوده است و کسب رتبه برتر در ارزیابی عملکرد نشان از مدیریت درست و کار تیمی هدفمند در این مجموعه دارد، اما با توجه به مشکلات عدیده فرهنگی، کار در این حوزه باید مضاعف باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: متاسفانه دانشگاه های ملی دو شهرستان سلسله و دلفان علی رغم اینکه بیش از ده سال است عنوان دانشگاه دارند، هنوز مستعمره دانشگاه لرستان هستند  و استقلال این دو مرکز مهمترین مطالبه مردم از وزارت علوم است که در صورت محقق شدن تلاش می کنیم رشته های تخصصی گرایش هنر را در این دو دانشگاه ایجاد نماییم.

ابراهیمی در پایان تاکید کرد: مجمع نمایندگان استان آماده است تا در فصل بودجه ریزی و بودجه بندی، در کنار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مطالبه گر معیشت، بیمه، مستمری و حل مشکلات عدیده هنرمندان و اصحاب فرهنگ باشد.