اتصال بیش از ۲ هزار خانوار روستایی لرستان به شبکه ملی ارتباطات

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان گفت: زیرساخت های لازم برای بهره مندی ۲ هزار و ۲۷۵ خانوار ساکن در ۳۲ روستای استان از شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت فراهم و این طرح همزمان با دهه فجر به بهره برداری می رسد.

مجتبی صارمی افزود: برای بهره مندی این روستاها از شبکه ملی اطلاعات، ۲۰ سایت در دلفان، خرم آباد، بروجرد، چگنی و الیگودرز احداث و به طور متوسط برای ایجاد و راه اندازی هر سایت ۶۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

وی تصریح کرد: توجه و توسعه ارتباطات در مناطق روستایی و کم برخوردار از اولویت های دولت سیزدهم است که در همین راستا، اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان تلاش می کند تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار را تا پایان امسال از این خدمت بهره مند سازد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان یادآور شد: بهبود زیرساخت های ارتباطی روستاها در راستای توسعه پایدار مناطق کمتر توسعه یافته، بهره مندی از آموزش های برخط، ایجاد فرصت های کارآفرینی و اشتغال از مهمترین مزایای اتصال روستاها به شبکه ملی اطلاعات است و ساکنان این مناطق می توانند امور مربوط به خدمات اینترنتی مانند تهیه و پرداخت قبوض، امور اداری و پیگیری های مختلف را از این طریق انجام دهند.

صارمی ادامه داد: از ابتدای دولت سیزدهم با پایش وضعیت ارتباطی روستاهای استان ۳۱۷ روستای بالای ۲۰ خانوار فاقد پوشش مخابراتی شناسایی شد که پیش از این تعداد ۹۲ روستا تا خرداد امسال به شبکه ارتباطی متصل شدند و انجام اقدامات لازم برای ۲۲۵ روستای باقی مانده جزو برنامه های امسال است که در این راستا اپراتورها ملزم به ایجاد ارتباط اینترنتی و تلفن همراه این مناطق تا پایان سال شده اند.

 

وی یادآور شد: همزمان با ایام دهه فجر طرح ۱۷ کیلومتری فیبر نوری شهر چم پلک چگنی با اعتبار ۶۰ میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان افزود: همچنین ۵۶ کیلومتر در راستای اجرای طرح فیبر نوری منازل و کسب و کارها موسوم به (FTTX) در دورود حفاری انجام و جعبه های تقسیم نیز نصب که همزمان با دهه فجر آماده بهره برداری و واگذاری اشتراک به متقاضیان است.

صارمی با اشاره به سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد ریالی برای اجرای این طرح در دورود توضیح داد: یکی از مهمترین برنامه‌های اولویت دار وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبرنوری است که در این راستا پروژه فیبرنوری منازل و کسب‌وکارها از سال گذشته برای ایجاد ۲۰ میلیون پوشش آغاز شد.

وی با تاکید بر دسترسی ۲۸۰ تا ۳۰۰ هزار خانوار شهری استان تا پایان سال ۱۴۰۳ به این بستر پرسرعت اضافه کرد: پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها به منظور توسعه زیر ساخت ها و توازن در شبکه ثابت و همراه ، با هدف پوشش ۸۰ درصدی مشترکان خانگی شهری در حال انجام است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان گفت: اینترنت پرسرعت کنونی موسوم به ADSL ، در پوشش کابل مسی با سرعت کمتر از ۱۶ مگابیت بر ثانیه است، اما سرعت اینترنت با بستر فیبر نوری از ۱۰۰ تا یک هزار مگابیت خواهد بود.

صارمی با بیان اینکه با اجرای این طرح مشکل قطعی و کندی سرعت اینترنت برطرف می شود، ادامه داد: تاکنون تنها یک بستر مخابرات برای اینترنت استفاده می شد، اما با طرح (FTTX) می توان اینترنت بر بستر فیبر نوری را از تمامی شرکت ها خریداری کرد.