۱۳ اسفند، برگزاری همایش معرفی فرصت‌های ورود به بازار سوریه

مدیرکل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه تجارت از برگزاری همایش معرفی فرصت‌های ورود به بازار سوریه با هدف فراهم کردن زمینه ورود شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی و همچنین تامین کالاهای مورد نیاز این کشور در تاریخ ۱۳ اسفندماه خبر داد.

به گزارش قاب خبر از سازمان توسعه تجارت، «عبدالامیر ربیهاوی» با اشاره به اهداف برگزاری همایش فرصت‌های ورود به بازار سوریه در ایران گفت: سوریه یکی از کشورهای هدف صادراتی جمهوری اسلامی است و پس از بحران‌های نظامی و حاکم شدن آرامش در منطقه، توجه تجار و بازرگانان به سوریه بیش از پیش شد.

این مسئول بر لزوم اطلاع‌رسانی در زمینه وضعیت سیاسی و اقتصادی سوریه برای تجار و بازرگانان ایرانی تاکید کرد و افزود: شرکت‌های تولیدکننده و صادرکنندگان ایرانی از این همایش استقبال بی‌نظیری کردند، به طوری که در نهایت مجبور شدیم برای حضور شرکت های ایرانی سقف در نظر بگیریم و در نهایت ۱۵۰ شرکت ایرانی برای شرکت در این همایش انتخاب شدند.

ربیهاوی از حضور سفیر سوریه در این همایش خبر داد و افزود: «محمدصادق معتمدیان» استاندار آذربایجان غربی نیز به عنوان مهمان ویژه در این همایش شرکت خواهد کرد. همچنین نمایندگان دستگاه‌های دولتی، دبیرخانه متولی کمیسیون مشترک بین دو کشور، اعضای اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه و تعدادی از اعضای اتاق بازرگانی ایران در این همایش شرکت خواهند کرد.

وی خاطرنشان‌کرد: هدف از برگزاری این همایش در اصل اطلاع‌رسانی فرصت‌های ورود به بازار سوریه، ورود شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی، بازسازی صنابع و تامین کالاهای مورد نیاز سوریه است.

مدیرکل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه تجارت با برشمردن مشکلات پیش روی تجارت با سوریه، اضافه‌کرد: از آنجایی که مسوولان سوریه و جمهوری اسلامی ایران در این همایش حضور دارند، بدون تردید به راهکاری برای گذر از این مشکلات و رفع موانع صادراتی خواهیم رسید.

وی ادامه‌داد: برنامه نمایشگاهی و حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های سوریه از اردیبهشت ماه سال آینده آغاز و این برنامه به تجار ایرانی، اطلاع‌رسانی خواهد شد و امیدواریم نمایشگاه‌های پرباری برای نشان دادن توانمندی‌های تولیدی و صادراتی ایران برگزار شود.

ربیهاوی، تجارت سوریه را حدود ۶ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: سوریه یک میلیارد دلار صادرات و پنج میلیارد دلار واردات دارد و با توجه به سیاست‌های همسو با جمهوری اسلامی، این کشور می‌تواند به یکی از کشورهای هدف صادراتی ما تبدیل شود.

وی گفت: بی‌تردید ظرفیتی برای واردات کالاهایی از سوریه به ایران خواهیم داشت که می‌تواند تراز تجاری بین دو کشور را به حداقل اختلاف برساند. همچنین تلاش داریم راهی برای صادرات از سوریه به سایر کشورها باز کنیم.

وی اظهار داشت: بندر «لاذقیه» سوریه در دریای مدیرایته یک فرصت برای صادرات به کشورهای شمال آفریقا است و اگر بتوان صادرات ایران از سوریه به سایر کشورها را فعال کنیم، یک مزیت تجارت با سوریه را بازگشایی کردیم.

مدیر کل دفتر غرب آسیایی سازمان توسعه تجارت با تاکید بر تسهیل شدن روند تجارت با سوریه، بیان‌داشت: در گذشته برای صادرات به سوریه دو مسیر تعریف شده بود؛ نخست، کالاها از مرز زمینی به ترکیه و از بندر «مرسین» ترکیه به لاذقیه انتقال داده می‌شد. در حالت دوم، کالاها از بندرعباس بارگیری و از طریق خلیج فارس و دریای سیاه به سوریه می‌رسید، این مسیرها هر دو طولانی و هزینه‌بر بودند اما در حال حاضر با بازگشایی راه ترانزیت عراق، یک روزه کالاها به سوریه خواهند رسید؛ هم اکنون کامیون‌های سوری و عراقی در مرز مهران آماده حمل کالا به سوریه هستند.

ربیهاوی از معرفی نشدن کالاهای ایرانی در بازار سوریه انتقاد کرد و افزود: سفیر سوریه به ما اعلام کرد کیفیت و قیمت کالای ایرانی قابل رقابت است، اما از آنجایی که کالای ایرانی به درستی در این بازار معرفی نشده است نتوانسته سهم قابل توجهی از این بازار را به دست بیاورد.

وی خاطرنشان‌کرد: با برنامه‌ریزی‌های سازمان توسعه تجارت ایران، کالای ایرانی را در سبد خانوارهای سوری خواهیم برد و اگر این موفقیت حاصل شود ایران می‌تواند بازار سوریه را در زمینه مواد غذایی تصاحب کند.

این مسئول در پایان با اشاره به موافقت‌نامه تجارت آزاد، گفت: تعرفه های گمرکی مورد توافق با سوریه به تعرفه صفر تبدیل شده است و این موضوع جزو مزیت‌های تجارت با سوریه است. همچنین برای تبادلات ارزی با سوریه به توافق‌هایی رسیده‌ایم