صرفه جویی بیش از ۲۲ میلیون متر مکعبی آب در مصارف زیر زمینی

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای لرستان اظهار کرد: بیش از ۲۲ میلیون متر مکعب آب در منابع زیرزمینی استان صرفه جویی شده است.

به گزارش قاب خبر: معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای لرستان گفت: مطابق برنامه های اجراشده توسط شرکت آب منطقه ای، سازمان جهاد کشاورزی، شرکت آب و فاضلاب و سازمان صمت، در مجموع ۲۲.۹ میلیون متر مکعب در طول این مدت در بخشهای کشاورزی، شرب و صنعت در مصرف آب زیرزمینی صرفه جویی شده که معادل ۱۵.۶ درصد کل برنامه ۵ ساله می باشد.

گودرزی تصریح کرد: در بخش کشاورزی ۲۲.۴۵، در بخش شرب ۰.۴۳۵ و در بخش صنعت ۰.۰۲ میلیون متر مکعب صرفه جویی در مصرف آب ثبت شده است.

همچنین مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه ها، پر و مسلوب المنفعه کردن چاه های غیر مجاز، جمع آوری موتور تلمبه های غیر مجاز و جلوگیری از برداشتهای بی رویه را از مهمترین اقدامات شرکت در شش ماه گذشته عنوان کرد و افزود: بخشی از نیازهای زیست محیطی با منابع موجود تامین می شود و عواملی چون تغییر اقلیم، خشکسالی و سیلاب باعث تامین نشدن منابع می‌شود که با اقداماتی می‌توان تا حدی، ظرفیت تامین را بالا برد ولی با مصارف بیشتر دوباره با مشکل روبرو می‌شویم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان تصریح کرد:صرفه جویی در مصرف منابع آب، وظیفه‌ای همگانی است و دستگاه‌های مسئول باید موضوعاتی همچون آموزش و فرهنگسازی مردمی را در این زمینه افزایش دهند.

وی اظهار کرد: همکاری دستگاه‌های مختلف در این زمینه دارای اهمیت زیادی است و دستگاههای اجرایی باید در این برنامه مشارکت داشته و میزان مصرف را مشخص و با منابع موجود هماهنگ کنند تا این‌ پایش به خوبی صورت بگیرد.