صدور مجوز برداشت آب از سامانه قمرود

قاب خبر: نماینده مردم  الیگودرز درمجلس شورای اسلامی گفت:  مجوز برداشت آب از سامانه "قمرود" جهت تامین آب ، حدود ۱۰۰ نقطه جمعیتی زیان دیده از اجرای این طرح در الیگودرز،از سوی وزارت نیرو صادر شد.

به گزارش قاب خبر: محمد خدابخشی افزود: با رایزنی های صورت گرفته با وزیر نیرو و مدیرعامل آب و فاضلاب کشور، ادامه اجرای عملیات آبرسانی به حدود ۱۰۰ نقطه جمعیتی زیان دیده از طرح قمرود به قرارگاه سازندگی امام حسن مجتبی(ع) ابلاغ شد و اکنون عملیات اجرایی فاز نخست آن شامل یک شهر و ۲۰ روستا به اتمام رسیده است.

وی ادامه داد: بیش از ۳۳ هزار نفر ساکن در روستاهای بخش های بربرود شرقی و غربی و بخش مرکزی الیگودرز از نعمت آب سالم و پایدار بهره‌مند خواهند شد.

خدابخشی تصریح کرد:  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، قرارگاه سازندگی امام حسن مجتبی (ع) و بسیج سازندگی سپاه استان لرستان، وزارت نیرو و مجموعه شرکت آب و فاضلاب که در این خدمت رسانی سهم موثری ایفا نمودند.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: طرح آبرسانی به روستاهای تنگ کوره و قبر مراد از توابع بخش زلقی، با اعتباری بالغ بر ۸ میلیارد تومان و ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است.

وی افزود: لازم بذکر است که این طرح با اعتباری بالغ بر ۸ میلیارد تومان شروع شد که شامل اجرای خطوط انتقال، شبکه های توزیع، نیرورسانی، ساخت دو باب مخزن ۵۰ متر مکعبی، اجرای یک باب بهسازی چشمه ۶ متر مکعبی، اجرای ۱۰ باب حوزه شیر آلات به همراه نصب شیر آلات و ساخت ایستگاه پمپاژ شامل اتاق برق و اتاق کلر زنی که با پیشرفت ۸۵ درصدی در حال اتمام می‌باشد .  قول مساعدت بنیاد علوی در این طرح  ۴۰۰ میلیون تومان بوده که از این مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان آن به آبفا پرداخت شده است.

بهره برداری از فاز اول طرح تامین آب پایدار و سالم برای روستاهای زیان دیده از طرح موسوم به قمرود در الیگودرز

خدابخشی گفت: پس از سالها، دسترسی به کانال قمرود برای تامین آب پایدار و سالم برای حدود ۱۰۰ نقطه جمیعتی متاثر از طرح قمرود در الیگودرز فراهم شد.

وی افزود: فاز اول طرح تامین آب پایدار و سالم برای روستاهای زیان دیده از طرح موسوم به قمرود در الیگودرز که شامل شهر شاپور آباد و ۲۰ روستا است، به بهره برداری رسید.

پیگیری انتقال آب به شهر الیگودرز

نماینده الیگودرز انتقال آب از خط انتقال قمرود جهت مصرف شرب الیگودرز را مطرح نمود و گفت: در مراسم بهره برداری از طرح انتقال آب به روستاهای زیان دیده،  محمد خدابخشی اجرای طرح انتقال آب به شهر الیگودرز را مطرح کرد.

وی گفت:وقتی ۳۰۰ کیلومتر خط انتقال برای انتقال آب به شهرهای مرکزی احداث می شود انتقال آب به شهر الیگودرز نباید کار دشواری باشد.

وی همچنین خواستار اجرایی شدن سدهای دهجانی، قشلاق، دارسفید و …. شد.

پیشرفت ۳۵ درصدی پروژه  آشیانه برفکوب و ساختمان نگهبانی پیست بین المللی اسکی تمندر

وی عنوان کرد:  عملیات اجرایی احداث آشیانه برفکوب و ساختمان نگهبانی پیست بین المللی اسکی تمندر الیگودرز، مردادماه سال جاری آغاز شده و تاکنون ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

خدابخشی گفت: آشیانه برفکوب به مساحت ۱۷۳ متر مربع و انبار آن به مساحت ۱۹ مترمربع با اعتباری حدود ۳۰ میلیارد ریال درحال احداث است.همچنین سرویس بهداشتی مجموعه با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی و با اعتبار ۷۵۰ میلیون تومان در حال تکمیل است.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: پروژه عظیم گازرسانی به بخش محروم و صعب العبور ذلقی شهرستان الیگودرز بیش از ۴۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد،عملیات گازرسانی به روستاهای محور شهر تیتکان بزنوید در آبان ماه ۱۴۰۱ با حضور مدیران ملی، استانی و شهرستان آغاز شده است و تاکنون بیش از ۴۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی افزود: گازرسانی به فاز ۱ و ۲ بخش محروم و صعب‌العبور ذلقی با احداث ۴۲ کیلومتر خط تغذیه به قطر ۸ اینچ،  ۴۹ کیلومتر شبکه توزیع پلی اتیلن به اقطار ۶۳ ، ۹۰ و ۱۱۰ میلی متر به همراه ۶ ایستگاه تقلیل فشار گاز توسط دو پیمانکار به صورت مجزا و با اعتبار اولیه ۷۳ میلیارد تومان در دست اجرا است.

خدابخشی اظهار کرد: هزینه گازرسانی به بخش های محروم ززوماهرو و ذلقی به دلیل صعب العبور بودن مناطق، چندین برابر سرانه کشوری است.

اجرای طرح هادی روستاهای باغ و جوزیر با ۳ میلیارد و پانصد میلیون تومان اعتبار

خدابخشی عنوان کرد: طرح هادی روستاهای باغ و جوزیر ، شامل زیرسازی کامل و اجرای فاز اول آسفالت معابر توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و با مشارکت بنیاد علوی و بخشداری و با اعتباری حدود ۳  میلیارد و پانصد میلیون تومان اجرا شده است.۶۰۰ میلیون تومان از هزینه اجرای آسفالت را بنیاد علوی تقبل نموده است.

طرح هادی در چندین روستای دیگر شهرستان در حال اجرا است.