دود ۱۰۰ میلیونی در چشم مبلغان دخانیات

در حالی امروزه شاهد تبلیغ مصرف دخانیات در سریال‌های خانگی هستیم که رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت گفته که جریمه ۱۰۰ میلیونی در انتظار مبلغان دخانی است.

نمی‌دانم چه کسی گفته که سیگار کشیدن دوای هر دردی شده که این بازیگرها در هر سریال به هر بهانه‌ای آن را روشن می‌کنند، دیگر نمی‌توان خانوادگی بنشینیم فیلم ایرانی هم ببینیم از بس که برای بچه‌ها بدآموزی دارد، این را یک مادر خانه‌دار که نگران تبلیغ سیگار کشیدن سلبریتی‌ها بر آینده فرزندش است، می‌گوید.

بهزاد ولیزاده، رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت؛ گفت: جریمه ۱۰۰ میلیونی در انتظار تبلیغات دخانی است و این نرخ به طور قطع برای واحدهای صنفی بازدارنده است.

جعفر جندقی؛ رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت نیز اظهار کرده بود: که هر گونه تبلیغ بصری محصولات دخانی ممنوع است، ضمن اینکه نمایش و تبلیغ مصرف دخانیات در رسانه‌ها و آثار هنری، خانواده‌ها را آزار می‌دهد.
بر اساس آمار وزارت بهداشت متاسفانه سالانه ۵۰ هزار نفر را در کشورمان به صورت مستقیم و به دلیل مصرف دخانیات از دست می‌دهیم؛ بهداشت جهانی نیز می‌گوید که دولت و مردم ایران ۲ برابر هزینه مصرف روزانه سیگار را صرف هزینه بیماری‌های ناشی از دخانیات می‌کنند که حداقل رقمی برابر ۲۰ میلیارد تومان در روز است.

کارشناسان معتقدند ممنوع کردن تبلیغات دخانیات می‌تواند از قرار گرفتن این محصول در سبد خانوار جلوگیری کند؛ علاوه بر آن، فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در خصوص مضرات مصرف دخانیات یک اصل همیشگی است.