تولید سالانه ۱۰۰۰ تن عسل در دلفان

قاب خبر:  دلفان قطب زنبورداری لرستان است و سالانه بیش از هزار تن عسل در این شهرستان تولید می‌شود.

به گزارش قاب خبر:  لرستان یکی از قطب‌های تولید عسل به‌عنوان محصولی باکیفیت برتر در کشور محسوب می‌شود، تنوع گل‌وگیاه در دشت‌های لرستان، باورهای بومی و عشایری مردم و شرایط مناسب آب‌وهوایی این استان همگی از دلایل کیفیت مرغوب و ممتاز عسل لرستان محسوب می‌شود.

تولید سالانه ۱۰۰۰ تن عسل در دلفان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلفان به مهر گفت: در این شهرستان حدود ۸۵ هزار کلونی زنبورعسل وجود دارد. همچنین سالانه بیش از هزار تن عسل در شهرستان دلفان تولید می‌شود.

حسینی عنوان کرد: باتوجه‌به پیشرفت‌های اخیر در صنعتی زنبورداری شهرستان، خوشبختانه تولید همه ملزومات زنبورداری شامل عسل، ژل رویال، کیک گرده و همچنین اصلاح نژاد و تولید ملکه و همچنین صادرات ملکه به سایر استان‌های کشور، این شهرستان به یکی از قطب‌های زنبورداری کشور تبدیل شده است.

تولید ۳.۵ درصد عسل کشور در لرستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، اظهار داشت: زنبورعسل در تولید عسل و هم در گرده‌افشانی بسیار مؤثر است و یک‌سوم غذاهای بشری را شکل می‌دهد.

سید عماد شاهرخی افزود: زنبورعسل نقش بسیار مهمی در گرده‌افشانی و هم در باروری دارد که در کشورهای توسعه‌یافته در باغات ۱۰۰ درصد میوه‌دار آنها را مستقر می‌کنند تا در گردافشانی گیاهان نقش اساسی داشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، تصریح کرد: طبق آمار و اطلاعات سهم استان لرستان در تولید عسل در سطح کشوری قریب به سه و نیم درصد است و رتبه نهم کشوری هستیم.

شاهرخی، افزود: نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش تولید در عسل داشته‌ایم و امیدواریم با فراوری و استفاده از گرده‌های گل و برندسازی بتوانیم به این صنعت بسیار مهم کمک کنیم.

وی گفت: میزان تولید عسل استان در سال سه هزار و ۸۰۰ تن است و با چهارهزار و ۲۰۰ کلونی جایگاه نهم کشوری هستیم، این در حالی است سال گذشته رتبه یازدهم بودیم و به همین منظور توسعه صنعت عسل جزو اولویت‌های ما است که آن را باید تقویت کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، تصریح کرد: در سال گذشته سه هزار و ۵۰۰ تن شکر بین زنبورداران توزیع کردیم و چندین کلاس‌های آموزشی و توجیهی داشته‌ایم و اگر تبصره ۱۶ تسهیلات ابلاغ شود به لحاظ اعتباری و به تولیدکنندگان این صنعت کمک خواهیم کرد.