بیشترین صلح و سازش در ایل بیرانوند

تلاش لرستان در راستای تبیین جایگاه صلح و سازش بعنوان یکی از سیاست های محوری قوه قضاییه

رئیس کل دادگستری استان لرستان گفت: قوه قضاییه و دادگستری استان لرستان به دنبال تبیین این موضوع و جایگاه آن به عنوان یکی از سیاست های محوری قوه قضاییه و سند تحول قضایی و فرهنگ سازی صلح و سازش در جامعه که به تایید مقام معظم رهبری رسیده است، می باشد.

به گزارش قاب خبر: محمد رزم در مراسم صلح و سازش یک فقره پرونده قتل در روستای شرف بگ از توابع بخش بیرانوند، تصریح کرد: ایل بیرانوند یکی از ایلات بزرگ استان است که مردمانی با گذشت و با سخاوت دارد که تمرکز جمعیتی این ایل در بخش بیرانوند است و تعداد قابل توجهی از مردمان این ایل در شهر های خرم آباد،بروجرد،پلدختر و استانهای ایلام و خوزستان ساکن هستند که جمعیت آنها نزدیک به ۴۰۰هزار نفر اعلام شده است.

رزم عنوان کرد: ایل بیرانوند دارای مردمانی سنتی مذهبی ،انقلابی و ولایتمدار است.

وی گفت: این ایل در مبارزه با رژیم طاغوت و استبداد رضا شاه پیشتاز بوده و این موضوع در تاریخ هم ثبت شده است، ایلی که در دوران دفاع مقدس با تقدیم ۶۰۰ شهید والا مقام به نظام مقدس جمهوری اسلامی در دفاع از تمامیت ارضی کشور سنگ تمام گذاشته و تعداد ۱۲۰ نفر از این شهدا ساکن همین بخش بیرانوند بوده اند.

رئیس شورای قضایی استان لرستان با ابراز اینکه این مراسم صلح و سازش در کمال صفا و صمیمیت برگزار شده است، از اولیای دم تشکر و قدر دانی کرد و این کار اولیا دم را بزرگ و وصف ناشدنی دانست.

وی گفت: گذشت و بخشش یکی از خصلت ها بزرگ ایل بیرانوند هست و این ایل به خصلت های حسنه گذشت و مردانگی و جوانمردی مشهور می باشد.

رزم عنوان کرد: گذشت و صلح و سازش در آموزه های دینی، آیات قرآنی و احادیث از قداست بالایی برخوردار است.

رزم گفت: فرهنگ صلح و سازش سبب اخوت و برادری شده و اتحاد، انسجام و تقویت مسلمانان و اسلام در جامعه، منطقه ودر سطح بین الملل بدنبال خواهد داشت.

نماینده عالی دستگاه قضایی در استان ضمن با تاکید بر اینکه رضایت اولیای دم در این قبیل پرونده ها با شجاعت، بردباری و مناعت طبع یک موضوع مهم و ریشه دار در استان لرستان است، گفت: این جلسه یک آیین بومی، دینی و منطقه ای است و یک سنت دیرینه و حسنه است که ریشه در اعماق جان و دل مردم عزیز عشایر استان بخصوص ایل بیرانوند دارد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه به روایت آمار بیشترین صلح و سازش در ایل بیرانوند اتفاق افتاده است، ابراز داشت: گذشت از حق و حقوق شرعی و قانونی کار افراد بزرگ و بزرگ اندیش است که هیچ وقت دنبال کینه و تفرقه و نفاق و به دنبال انتقام جویی شخصی نیستند.

رزم در ادامه با ذکر این نکته که از بین رفتن و قتل یک شخص مساوی با از بین رفتن بشریت تعبیر شده است، گفت: مردم ایل بیرانوند با خصلت ها و صفات برجسته ای که دارند گذشت و اخوت و برادری در میان آنها جریان دارد که بیشترین خون صلح استان در این ایل انجام شده است.