تضییع حق لرستان در حوزه سد سازی و تخصیص آب

نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه تخصیص آب و سدسازی دچار مشکل هستیم و به لرستان در این زمینه ظلم تاریخی شده است.

به گزارش قاب خبر: مهرداد ویسکرمی افزود: مشکلات سدسازی در لرستان ریشه تاریخی دارد که به صورت جدی به دنبال افزایش تخصیص آب به این استان خواهیم بود.

وی ادامه داد: در بحث سدسازی ظرفیت استان ۲۰۰ میلیون متر مکعب است که در حوزه انتخابیه ما فقط سد ایوشان حدود ۵۰ میلیون مترمکعب تخصیص دارد که در سال جاری ۳۰ میلیون متر مکعب آب پشت سد جمع شده است.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ساخته شدن یک سد در یک منطقه به این معنی نیست که لزوماً مردم آن منطقه از آب سد بهره‌مند شوند، بلکه باید آبی که جمع شود سهم آن منطقه از قبل مشخص شود، اگر سد برق‌آبی باشد بحث دیگری است و اگر قرار است از سد برداشت شود مدل ساخت سد باید طوری باشد که برای منطقه قابل برداشت باشد.

ویسکرمی گفت: از ابتدای دوره نمایندگی مکاتباتی با وزارت نیرو در دولت قبل داشتیم که چون خیلی جدی با این قضیه برخورد نشد طرح سؤال از وزیر نیرو را کلید زدم و حتی تا کمیسیون هم آمد اما پایان دولت قبلی فرارسید، اما همان معاونان فعلاً در قدرت هستند و ما معتقدیم همین افراد این بلا را سر آب استان آوردند.

وی افزود: آخرین کاری که انجام دادم تحقیق و تفحص از دولت‌های پنجم تا دوازدهم در حیطه مدیریت منابع آب در حوزه کرخه و کارون را داریم که الان در کمیسیون است و پیگیر هستم ادامه کار را جلو ببرم.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: تحقیق و تفحص به گونه‌ای است که حتی یک نماینده می‌تواند آن‌را جلو ببرد، که در این راستا باید مستنداتی در اختیار ما قرار بدهند اگر قانع نشدیم، که با این فضایی که وجود دارد به این آسانی نمی‌توان قانع شد که با چه ملاک و معیاری لرستان را طوری طراحی کردید که تا ۲۰ سال آینده حداکثر یک درصد ذخیره آب کشور را داشته باشد.