برنامه های هفته کتاب باید مردم محور باشد

قاب خبر: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در جلسه هماهنگی سی و یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی گفت: برنامه های هفته کتاب و کتابخوانی باید مردم محور باشد.

به گزارش قاب خبر:  اعظم روانشاد با اشاره به نامگذاری بیست و چهارم آبان ماه به روز کتاب و کتابخوانی و کتابدار، اظهار کرد:این روز به برکت شهادت علامه طباطبایی مفسر و متفکر بزرگ قرن پیش و فعالیت های ایشان در حوزه کتب قرانی به این عنوان نامگذاری شده است.

وی ادامه داد: هرساله با توجه به سیاست های خانه کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برنامه های هفته کتاب اعلام می شود و طبق روال سال های گذشته، ستاد استانی هفته کتاب با حضور دستگاه های مرتبط برگزار می شود و برنامه های مشترکی بر اساس سیاست های خانه کتاب وزارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می دهیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با بیان اینکه ، اداره کل ارشاد نیز این سیاست ها را به همه دستگاه ها بلاغ می کند، گفت: در حوزه فرهنگ یکی از مهمترین شاخص ها کتاب خوانی است و ضرورت دارد تا با هم افزایی و همگرایی هرچه بیشتر بین دستگاهی، نقش پررنگی برای گسترش این چتر فرهنگی داشته باشیم و هم افزایی های این بخش را قوت ببخشیم.

روانشاد اضافه کرد: در این راستا باید از ظرفیت همه دستگاه های فرهنگی استفاده کنیم و قطعا در صورتی می توانیم کار موثر و ملموس در حوزه کتاب ارایه نماییم که همه ظرفیت ها تجمیع شود و از همه آنها نیز بهره گیری کرد.

وی با اشاره به اینکه برنامه های هفته کتاب به دو صورت برگزار می شود، اظهار کرد: طبق روال مرسوم، هر دستگاه موظف به انجام تکالیف درون سازمانی در این حوزه است که پس از ارایه گزارش به اداره کل فرهنگ و ارشاد استان، عملکرد دستگاه بعد از هفته کتاب در جلسه شورای فرهنگ عمومی مطرح می شود، از بهترین دستگاه ها تجلیل می شود.

وی ادامه داد: مدل دوم، راهکار همراه با هم اندیشی است که البته این رویکرد بیشتر مدنظر ماست تا از اثرگذاری بیشتری هم برخوردار باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان تاکید کرد: برنامه های اجراشده براساس سیاست های ابلاغ شده سی و یکمین دوره کتاب جمهوری اسلامی باید
برنامه هایی قابل لمس و مردم محور باشد و در این راستا نیز باید برنامه های میدانی اجرا شود تا مردم احساس کنند هفته کتاب است.

روانشاد با بیان اینکه شعار هفته کتاب امسال «شعار آینده خواندنی است» نمایشگاه کتاب اردیبهشت ماه جاری می باشد، گفت: این شعار در همین راستا و به گونه ای طراحی و نامگذاری شده تا تولید محتوی گفتمانی در طول سال، در حوزه کتاب انجام بگیرد.

روانشاد افزود: این شعار نیز در راستای مردمی بودن برنامه های کتاب در هفته کتاب نیز مدنظر قرار دارد.

وی با تاکید بر برگزاری برنامه های قابل اجرا در سطح شهر، ادامه داد: کلیه برنامه ها نیز باید مبتنی بر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشد و البته باید از قالب های مختلف هنری و فرهنگی، برای هفته کتاب استفاده کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به ضرورت برگزاری نشست های تخصصی و ترویجی در همه حوزه های دانشگاهی، مساجد، موسسات فرهنگی و
حلقه های میانی، گفت: با توجه به تاکید دولت سیزدهم بر اجرای برنامه های کلان فرهنگی توسط موسسات فرهنگی و سازمان های مردم نهاد؛ بخصوص موسساتی که در حوزه کتاب فعال هستند ، لازم است که برنامه های این هفته را به موسسات واگذار کنیم تا شاخص های مردمی بودن و مردمی سازی در همه برنامه ها ، لحاظ گردد.

روانشاد بر برگزاری و اجرای برنامه هایی از جمله میزبانی پیشکسوتان حوزه کتاب یا اجرای طرحی همچون عصر کتاب،تاکید و اظهار کرد: باید تلاش کنیم اگر پیشکسوتی کتابی تهیه کرده ، علاوه بر رونمایی مورد تجلیل و معرفی نیز قرار بگیرد .

وی خاطرنشان کرد: لازم است که آیین رونمایی کتاب های پیشکسوتان با حضور دستگاه های فرهنگی، انجام شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه کودک و نوجوان، گفت: لازم است در سطح مدارس و کانون های فرهنگی مساجد نیز در این هفته زمینه همراهی و ترغیب، کودکان و نوجوانان، فراهم گردد.

روانشاد با بیان اینکه پوشش برنامه های ستاد هفته کتاب در صداوسیما، فضای مجازی و رسانه ها بسیار ضروری است، عنوان کرد: همچنین لازم است تا از برگزاری برنامه های تکراری، پرهیز شود مگراینکه برنامه هایی در گذشته بازخورد مثبت داشته اند و تکرار آنها آسیبی در حوزه کتاب و کتابخوانی نداشته باشد.

وی با اشاره به رویدادمحور بودن برنامه های فرهنگی گفت: لازم است با توجه وقایع اخیر غزه و تهاجم گسترده رژیم صهیونسیتی برای کشتار کودکان و زنان بیگناه فلسطینی ، به خلق اثر برای حمایت از این افراد پرداخت و رویدادمحوری را در دستور کار قرار داد.

این جلسه با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان ، مدیرکل کتابخانه های استان ، مدیر حراست ارشاد استان، رییس گروه فرهنگی ، نمایندگان دستگاه های مرتبط از جمله نایب رییس شورای شهر خرم آباد،نمایندگان سازمان تبلیغات اسلامی ، کانون های فرهنگی مساجد ، آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ، بنیاد شهید و امور ایثارگران و مسولان و کارشناسان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد.

در این جلسه مصوب شد نسبت به برگزاری برنامه های مشترک با صدا و سیمای مرکز استان ، اجرای ایستگاه های مطالعه« فرهنگی هنری» در سطح شهر و رونمایی مشترک دستگاه های مرتبط با هفته کتاب در سطح استان ،اقدام گردد.