برداشت ۱۰ تن گیاه دارویی علف گاوزبان در پلدختر

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان از برداشت ۱۰ تن گیاه دارویی علف گاو زبان از مراتع گرمسیری شهرستان پلدختر خبر داد.

به گزارش قاب خبر: شیرزاد نجفی افزود: علف گاوزبان یکی از گونه های گیاه دارویی است که در مراتع قشلاقی شهرستان پلدختر به صورت طبیعی رویش دارد.

وی ادامه داد: با مشارکت بهره برداران محلی که دارای شرکت تعاونی بهره برداری از محصولات فرعی جنگل و مرتع هستند؛ درقالب طرح و مصوبه کمیته فنی اداره کل و انعقاد قرارداد و پرداخت بهره مالکانه برداشت صورت گرفت.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان تصریح کرد: این محصول با نظارت کارشناسان معاونت فنی اداره کل و شهرستان با رعایت اصول فنی برداشت، جمع آوری و پس ازخشک شدن درکیسه های مخصوص بسته بندی گردیده و از طریق سامانه الکترونیکی گیاهان دارویی(سمتا) گواهی حمل و مجوز صادر می گردد.

نجفی اظهار کرد: جریانی که اقدام به کاشت، برداشت و حمل اقلام مشترک (منابع طبیعی، زراعی وگلخانه ای ) ازجمله علف گاوزبان، موسیر، شیرین بیان و…می نمایند، از این‌ پس، از طریق سامانه فوق، گواهی حمل و مجوز صادر می گردد و پس از طی این مراحل، مجوز نهایی از طریق سازمان جنگلها جهت صادرات از طریق گمرگ بندرعباس به کشورهای جنوب شرق آسیا ازجمله هندوستان و چین صادر می شود.

وی تصریح کرد: حدود ۲۲ نفر از نیروهای محلی بصورت فصلی در این طرح مشغول به کار شده اند و حدود ۵ میلیارد ریال دربحث ارز آوری نقش داشته اند.

نجفی عنوان کرد: با توجه به اینکه صنایع تبدیلی و فرآوری این گونه گیاه دارویی با ارزش که کاربردهای فراوانی در پزشکی دارد؛ درکشور وجودندارد، پیشنهاد می شود جهت جلوگیری از خام فروشی حسب تاکیدات مقام معظم رهبری، صنایع تبدیلی و فرآوری مورد نیاز در کشور از طریق دستگاه های متولی انجام گیرد.