افتتاح نیروگاه ۷.۷۲ مگاواتی دورود

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان گفت: نیروگاه گازی ۷.۷۲ مگاواتی نور افزای افلاکیان شهرستان دورود افتتاح شد.

به گزارش قاب خبر: فریدون خودنیا افزود: نیروگاه گازی ۷.۷۲ مگاواتی شهرستان دورود در زمینی به مساحت ۲۵۰۰ متر مربع و اشتغالزایی ۱۸ نفر، سالانه ۵۶ هزار مگاوات ساعت تولید انرژی وارد شبکه برق استان خواهد داشت.

وی ادامه داد: برای ساخت این نیروگاه با همکاری شرکت‌های گاز، شرکت توزیع برق استان و شرکت برق منطقه‌ای ۴ میلیون یورو اعتبار ارزی و ۳۰ میلیارد تومان اعتبار ریالی سرمایه گذاری شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۷۰۰ هزار مشترک برق در استان وجود دارد که ۸۴۰ مگاوات برق مصرفی آنها است. نیروگاه برق آبی رودبار با ۴۵۰ مگاوات، نیروگاه گازی خرم‌آباد با ۳۲۴ مگاوات و نیروگاه گازی دورود با ۵۰ مگاوات برق استان را تولید می‌کنند.

خودنیا تصریح کرد: ۷ نیروگاه تولید پراکنده که حداکثر ظرفیت تولید برق آنها ۴۸مگاوات است در شهرک های صنعتی استان فعال و در حال تولید برق هستند.

وی با اشاره به اینکه تولید برق استان با مصرف تقریباً برابر است، اظهار کرد: امروز نیروگاه گازی شرکت نور افزای افلاکیان شهرستان دورود با ۷.۷۲مگاوات افتتاح شد که سالیانه ۵۶ هزار مگاوات ساعت انرژی را وارد شبکه برق استان خواهد داشت که این امر علاوه بر تقویت شاخص های پدافند غیرعامل برق باعث پایداری شبکه برق در سطح استان لرستان خواهد شد.

وی ادامه داد:شهرستان دورود با ۶۵ هزار مشترک و پیک بار ۷۹ مگاوات با مصرف سالیانه ۳۸۰ هزار مگاوات ساعت که با راه اندازی این نیروگاه حدود ۹ درصد پیک بار شبکه و مصرف بالغ بر ۱۵ درصد مصرف انرژی سالیانه شهرستان را تامین می‌کند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان اضافه کرد: در سایر نقاط استان نیروگاه هایی مشابه این طرح در دستور کار و ساخت قرار دارد که باوارد شدن آنها به شبکه برق استان، علاوه بر تامین برق پایدار در بحث پدافندغیرعامل و تامین برق مناطق حیاتی، حساس و مهم در مواقع اضطرار مشکل خاصی وجود نخواهد داشت.

خودنیا اظهار کرد: در شهرک‌های صنعتی استان اولویت کاری احداث نیروگاه‌های تولید پراکنده است که در مواقع کمبود برق، تولید برق توسط نیروگاه‌های آن برای بخش از جامعه یا صنعت که ارزش افزوده دارد، تامین شود و از ضرر و زیان به صنایع و تولید جلوگیری کند.

مدیرعامل شرکت نور افزای افلاکیان گفت: با افتتاح نیروگاه گازی ۷.۷۲ مگاواتی در قالب شرکت نورافزای افلاکیان بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از برق شهرستان دورود در شرایط پیک و غیر پیک تامین خواهد شد.

محسن غیاثوند بیان کرد: با توجه به خاموشی های مکرر در سال جاری و سال گذشته که در شهرک های صنعتی دورود رخ داد و باعث خسارات میلیاردی به واحدهای صنعتی شد، با راه اندازی این نیروگاه گازی ۷.۷۲ مگاواتی توسط شرکت نور افزای افلاکیان این مشکل برطرف خواهد شد.

وی ادامه داد: گرچه این طرح ۱۸ نفر اشتغالزایی خواهد داشت اما قطعاً از تعطیلی واحدهای که در آنها بیش از ۱۸۰۰ نفر که در شهرک صنعتی مشغول به کار هستند، جلوگیری خواهد کرد.