آیت‌الله عباسعلی صادقی درگذشت

آیت‌الله شیخ عباسعلی صادقی از علمای بزرگ لرستان به علت کهولت سن در ۹۶ سالگی در بیمارستان شهید رحیمی خرم‌آباد درگذشت.

به گزارش قاب خبر: آیت‌الله عباسعلی صادقی‌ قهاره، متولد ۱۳۰۴ ش در اردستان اصفهان، از روحانیون برجسته و معروف حوزه علمیه کمالیه لرستان با دعوت آیت‌الله کمالوند در سال ۱۳۳۸ به خرم آباد هجرت کرد. از میان افرادی که توسط آیت‌الله کمالوند به خرم‌آباد دعوت شدند، تنها ایشان، اقامت طولانی مدت و دائمی را در خرم‌آباد برگزید و منشأ خدمات ماندگاری در استان لرستان شد.

آیت‌الله صادقی قهاره با مراجع تقلید و بزرگان حوزه علمیه قم از جمله آیت‌الله بروجردی و امام خمینی(ره) ارتباط نزدیک و صمیمی داشت و پیوستگی ایشان با حوزه علمیه قم و دوستی با شخصیت‌های بزرگ سیاسی و علمی، چون شهید مصطفی خمینی، شهید مطهری، آقای هاشمی رفسنجانی از اقدامات وی بود.

همچنین پشتیبانی ایشان از نهضت امام خمینی(ره) و پرداخت هزینه‌های سنگین بابت آن، بازداشت و زندانی شدن در کمیته ضدخرابکاری رژیم پهلوی، ریاست دادگاه انقلاب و حاکم شرع بودن ایشان، سال‌ها ریاست حوزه علمیه کمالیه و تربیت طلاب، حضور در جبهه‌های جنگ و همراهی و حمایت معنوی رزمندگان، سفرهای تبلیغی دور و نزدیک، به اقصی نقاط کشور و شهرها و روستاهای مختلف لرستان حضور اثرگذار و فعالیت‌های ماندگار در استان از جمله عواملی بودند که موجب شد دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی نسبت به گردآوری و انتشار تاریخ شفاهی آیت‌الله صادقی قهاره اقدام کند.