آغاز سرشماری حیات وحش در لرستان

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: سرشماری حیات وحش از امروز (چهارشنبه) با حضور ۱۵ گروه در استان آغاز شده است.

علی سالاروند بیان کرد: امروز سفیدکوه خرم‌آباد با حضور کارشناسان مربوطه و تجهیزات جدید از جمله پهپاد، تلسکوپ و دوربین‌های جدید، پایش خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ۱۵ گروه پایش این طرح شامل کارشناسان، محیط‌بانان و نیروهای حفاظت محیط زیست استان هستند عنوان کرد: هدف از انجام این سرشماری برآورد جمعیت حیات‌وحش است.

وی با بیان اینکه بر اساس این سرشماری‌ها تعداد افزایش یا کاهش حیات‌وحش و میزان زادآوری حیوانات مشخص و نقاط ضعف شناسایی می‌شود افزود: هوشمندسازی پایش مناطق حفاظت شده غرب استان انجام شده است و شرق استان نیز طی هفته آینده کامل می‌شود.

سالاروند بیان کرد: اکنون ۱۵ پاسگاه محیط بانی ثابت و چهار پاسگاه محیط بانی سیار در لرستان فعال است.

وی با بیان اینکه پاسگاه های محیط بانی کول چپ و اشترانکوه فصلی هستند اظهار داشت: در حال حاضر سه پاسگاه محیط بانی تشکن با ۶۵ درصد، گرین سلسله با ۸۰ و قالی کوه بزنوید با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت هستند.

وی با اشاره به اینکه با احداث چند پاسگاه در دست احداث پوشش ۱۰۰ درصدی مناطق تحت مدیریت استان محقق می شود ادامه داد: همچنین اوایل سال آینده عملیات اجرایی یک پاسگاه محیط بانی در سد معشوره بر اساس تعهدات آغاز و پاسگاه محیط بانی شاداب کوه در صورت تامین اعتبار کلنگ زنی و احداث می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: سال گذشته همزمان با سفر رییس سازمان حفاظت محیط زیست به استان هوشمندسازی مناطق تحت مدیریت این استان با نصب ۱۲ دوربین آغاز شد و اکنون هوشمند سازی حفاظت از سفید کوه خرم آباد کامل شده و مناطق اشترانکوه، دریاچه گهر و سفید کوه ازنا نیز در حال تکمیل مراحل نهایی هستند.

سالاروند با بیان اینکه اکنون ۷۰ تا ۸۰ درصد مناطق تحت مدیریت هوشمند سازی شده اند افزود: همچنین به منظور ارتقای ضریب امنیت در این مناطق برای نخستین بار در استان خرید تجهیزات و دوربین های باکیفیت برای پایش حیات وحش انجام شده که نقش بسیار مهی در شناسایی و دستگیری شکارچیان داشته است.

وی تصریح کرد: همچنین جهت تامین تجهیزات مورد نیاز محیط بانان استان مجوزهای لازم برای بی سیم دیجیتال اخذ شده است و تا پایان سال تمام بی سیم های محیط بانی استان دیجیتال خواهد شد.