کاهش ۴ درصدی نرخ بیکاری استان از ابتدای شروع دولت سیزدهم تاکنون

استاندار لرستان از کاهش نرخ بیکاری استان به مقدار 4 درصد از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون خبر داد.

به گزارش قاب خبر، فرهاد زیویار بیست و یکم دی ماه در حاشیه جلسه شورای عالی اشتغال که به صورت وبیناری به ریاست رئیس جمهور برگزار شد، عنوان کرد: در ابتدای دولت سیزدهم نرخ بیکاری در لرستان ۱۵/۶(پانزده و شش دهم) درصد بوده است که با پیگیری های انجام شده در حال حاضر به۱۱/۶(یازده و شش دهم) درصد رسیده است.

وی ادامه داد: با این وجود هنوز ۴ درصد تا متوسط نرخ بیکاری کشور فاصله داریم که نشان می دهد تلاش ها را باید مضاعف کنیم که سرعت کاهش این نرخ را افزایش دهیم.

استاندار جذب اعتبارات تبصره ۱۸ قانون بودجه که مربوط به تسهیلات اشتغال توسط دستگاه ها می باشد را محوری ترین موضوع مطرح شده در شورای عالی اشتغال برشمرد و گفت: ظرف سه ماهه پاییز لرستان در پرداخت این تسهیلات رتبه ی اول استاان های کشور را دارد که تأثیرات آن در شروع سال آینده مشخص خواهند شد.

زیویار سوق دادن شرکت های سرمایه گذاری تحت نظارت حاکمیت از جمله شستا و ایمیدرو برای سرمایه گذاری بیش تر در استان های محروم را از دیگر موارد عنوان شده در جلسه قلمداد کرد.

وی اظهار کرد: حضور این شرکت ها و سرمایه گذاری در استان می تواند شیب نزولی استان در پایین آوردن بیکاری را سرعت بیش تری افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: توجه بیش تر به استان های محروم و کم برخوردار و در اولویت قرار دادن آنها یکی دیگر از مواردی بود که رئیس جمهور در این جلسه بر آن تأکید داشت.

استاندارگفت: قدمت محرومیت ها و مشکلات استان به چند دهه گذشته باز می گردد و طبیعی است طی چند سال تمامی این عقب افتادگی ها به یکباره جبران نمی شود.

زیویار افزود: با این وجود می توان با پیگیری های لازم در سطح وزارت ها سرعت جبران آن را بالا برد و طی دو سال راه ۶ سال را طی کرد تا در دراز مدت بتوانیم به سطح خوبی برسیم.

وی تصریح کرد: توسعه، امری ، متوازن ، برنامه محور ، تدریجی و گام به گام است، مسیر فعلی استان بحمد الله بر اساس شاخصها ، مسیر درستی است و همین راه را می بایست با آرامش و تلاش بیشتر و با همدلی جمعی ادامه داد.

استاندار به نرخ تورم بالای استان نسبت به سایر استان های کشور اشاره کرد و عنوان کرد: علرغم این موضوع باید توجه داشت که :نرخ پایین آمدن تورم در کشور ۲ درصد می باشد که طی دو سال گذشته توانستیم در لرستان ۳/۸(سه و هشت دهم) درصد آن را کاهش دهیم،یعنی سرعت پایین آمدن نرخ تورم در استان خوب است و جای امید واری و کار و تلاش بیشتر دارد.

زیویار تاکید کرد: علیرغم این که هنوز جزو ۵ استان با نرخ تورم بالا در کشور هستیم اما نشان دادیم می توان با تلاش و پیگیری سرعت کاهش آن را بالا ببریم.