فعالیت های فرهنگی و هنری زمینه ساز بازگشت مثبت زندانیان به جامعه

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان گفت: انجام فعالیت های فرهنگی و هنری در فضای کانون های اصلاح و تربیت و زندان ها می تواند به بازسازی شخصیت جوانان، نوجوانان و زندانیان کمک موثری داشته باشد.

به گزارش قاب خبر: احمد حسین فتایی افزود: اینکه فرهنگ سازی را در ساختار یک دستگاه اجرایی محصور بدانیم، اشتباه است و همه دستگاه ها در خصوص فرهنگ سازی مسئول هستیم.

وی تصریح کرد: انجام فعالیت های فرهنگی و هنری در فضای کانون های اصلاح و تربیت و زندان ها از جمله گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی می تواند به بازسازی شخصیت افراد دربند این فضاها و بازگشت مثبت آنان به جامعه کمک شایانی داشته باشد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان سپس با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص اهمیت موضوع کتاب و کتابخوانی، افزود: زندانیان را نباید از جامعه دور دانست و عدالت فرهنگی و هنری بدین معناست که این افراد نیز از برنامه های تخصصی این حوزه ها نیز بهره مند شوند.

فتایی بر آمادگی لازم برای افزایش آموزش های فرهنگی و هنری در زندانها و کانون اصلاح و تربیت استان تاکید کرد و ادامه داد: بسیاری از هنرمندان و اصحاب فرهنگ استان، برای حضور در فضای کانون های اصلاح و تربیت و زندان های استان و آموزش رشته های مختلف فرهنگی و هنری اعلام آمادگی کرده اند.

مدیرکل زندان‌های لرستان گفت: هفته کتاب بهانه‌ای است برای مرور فعالیت‌ها و اقداماتی که در این حوزه انجام می‌شود.در ادوار گذشته و تاکنون تعامل خوبی بین دو دستگاه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کتابخانه‌های عمومی لرستان با سازمان زندان‌های استان در خصوص برنامه‌های فرهنگی وجود داشته است.

عبدالمجید کشوری هفته کتاب را فرصتی مغتنم برای افزایش تعامل بین دستگاهی دانست و افزود: هفته کتاب منشأ تصمیمات بهتری برای اجرای برنامه‌های مشترک در طول سال خواهد بود.

کشوری از جشنواره کتابخوانی رضوی به عنوان یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های کتابخوانی در بین مددجویان لرستان یاد کرد و افزود: کتاب ریسمانی است که در تربیت و رشد انسان به سمت تعالی نقش اساسی می‌تواند ایفا کند، جامعه‌ای که از کتاب و کتابخوانی فاصله می‌گیرد باید برای پذیرش آسیب‌های اجتماعی نیز خود را آماده کند.

مدیر کل امور زندان های استان گفت: کتاب و کتابخوانی همواره در زندان‌ها مورد استقبال بوده و ما آثار آن را به خوبی مشاهده کرده‌ایم، وقتی فردی با کتاب آشنا می‌شود می‌تواند مسیر خود را پیدا کند.

همزمان با بیست و نهمین دوره هفته کتاب، مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و امور کتابخانه های عمومی استان، در جریان بازدید از کانون اصلاح و تربیت استان، با مدیر کل امور زندانهای استان و کارکنان این کانون دیدار و گفتگو کردند. و در جریان این بازدید به مناسبت هفته کتاب از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان ۶۰۰ جلد کتاب به سازمان زندان‌های استان لرستان اهدا و همچنین اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان بسته‌های فرهنگی شامل کتاب، لوازم‌التحریر و بازی‌های فکری برای مددجویان این کانون در نظر گرفته بود که به آنها اهدا شد.