جشنواره «هیجار» احیاگر سطوح فرهنگی و هنری قوم بختیاری

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با اشاره به برگزاری موفق چندین دوره از جشنواره «هیجار» گفت: این جشنواره می‌تواند احیاگر سطوح فرهنگی و هنری قوم بختیاری باشد.

به گزارش قاب خبر: اعظم روانشاد روز جمعه در ششمین همایش منطقه‌ای «هیجار» با بیان اینکه قوم بزرگ و ریشه‌دار بختیاری، قومی است که ریشه‌های فرهنگی آن را باید در اعماق تاریخ جستجو کرد، افزود: قوم بختیاری، قومی است که موسیقی‌اش، برگرفته از نوای آبشاران و جویباران و کلامش به لطافت نسیم بهار در کوهساران و لالایی‌هایش، به ظرافت نغمه  کبک‌ها و چکاوک‌هاست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با اشاره به برگزاری موفق چندین دوره از جشنواره «هیجار» بختیار مناطق مختلف روستایی شهرستان الیگودرز با حضور هنرمندان فعال و مطرح بختیاری و استقبال چند ده هزار نفری عموم مردم گفت: این جشنواره با بخش‌های متنوع فرهنگی هنری ویژه آیین‌ها و سنت‌های لرستان به واقع می‌تواند احیاگر تمام سطوح فرهنگی هنری این قوم باشد.

وی اشاره به اینکه جامعه ما به حفظ و صیانت از فرهنگ غنی و آداب و رسوم متنوع و ارزشمند نیازمند است گفت: ترویج آیین‌ها، فرهنگ، آداب و سنت‌ها جامعه را از خطرات، آسیب‌ها و تهاجم‌های فرهنگی حفظ می‌کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان لباس یا همان چوقایِ معنادار بختیاری، را یادآور قدمت این قوم دانست و افزود: این لباس مبیّن عبور از تاریکی به سمت نور، یا گذر از جهان مادی و رسیدن به ملکوت است.

روانشاد گفت: واژه‌های کهن این قوم که رد پای آنها را باید در سنگ نوشته‌های ایران زمین یافت، آداب و رسوم دیرین این قوم، همه و همه از عواملی است که دست‌اندرکاران فرهنگی هنری را وادار می کند تا  برگزاری برنامه‌هایی چون «هیجار» را سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان گفت: یکی از اقدامات ارزشمند دولت سیزدهم که موجب مانایی فرهنگ و هنر در شهرستان‌ها شده است حمایت‌های قرارگاه شهید آوینی از طرح‌های فاخر و جریان‌ساز است و این جشنواره نیز با حمایت این قرارگاه در شهرستان الیگودرز اجرا شد.