توزیع یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر نفت سفید در لرستان

مدیرکل امور عشایری لرستان گفت: یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر نفت سفید از ابتدای سال جاری تاکنون بین عشایر این استان توزیع شده است.

هوشنگ نورمحمدی عنوان کرد: کوچ پاییزه عشایر استان از اواخر مهر ماه به سمت مناطق قشلاقی انجام و در این راستا ارایه خدمات آغاز شد که در این خصوص یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر نفت سفید و ۴۵ هزار سیلندر گاز نیز به منظور تامین سوخت در اختیار آنان قرار گرفته است.

نورمحمدی ادامه داد: همچنین درراستای تامین آب شرب جامعه عشایری استان آبرسانی به مناطق صعب العبور با استفاده از ۱۰ تانکر ۱۴ هزار لیتری بصورت مرتب در حال انجام است.

وی افزود: در راستای تامین خوراک دام عشایری استان نیز تاکنون پنج هزار تن علوفه دامی بصورت نسیه بین عشایر استان توزیع شده و این در حالی است که هر دامدار عشایری امکان استفاده از ۲۵ تن علوفه دامی به تناسب تعداد راس دام خود دارد.

وی با بیان اینکه در این راستا ۱۰ هزار تن علوفه (کنسانتره و جو) بصورت نقدی در اختیار دامداران عشایر استان قرار گرفته است گفت: تاکنون ۷۱۷ تن آرد خانه پزی معادل ۲۰ هزار کیسه نیز به عشایر استان توزیع شده است.

نورمحمدی گفت: جامعه عشایری استان ۵ درصد جمعیا لرستان را تشکیل می دهد، بالغ بر ۱۴ هزار خانوار با جمعیت ۸۳ هزار نفر حدود پنج درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند که از این تعداد حدود ۱۱ هزار و ۲۰۰ خانوار عشایر کوچ رو هستند و ۶ ماه از سال را در مناطق قشلاقی در شمال استان های ایلام، خوزستان و جنوب استان مستقر می شوند.

وی ادامه داد: جمعیت عشایری لرستان سالانه ۱۲ هزار تن گوشت قرمز تولید می‌کند، این قشر یک میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام استان را در اختیار و حدود یک هزار و ۳۰۰ هکتار از باغات لرستان را تحت مالکیت خود دارد و تولید کننده ۲۵ درصد پروتئین در سطح استان به شمار می رود.

نورمحمدی عنوان کرذ: تولید سالانه ۱۵۰ تن عسل ، ۳۰هزار تن شیر، یک هزار تن پشم و ۱۷ تن روغن حیوانی ، هفت هزار تن حبوبات، ۱۵ هزار تن گندم، ۱۵ هزار تن جو و ۶۳۰ تن ماهیان سردآبی از جمله فرآورده های ماحصل دسترنج عشایر استان لرستان است.