تلاش برای مهار آتش سوزی منطقه پل‌دختر و رومشکان

استاندار لرستان گفت: پیش بینی ما این است که تا غروب اطفا حریق در منطقه پل‌دختر و رومشکان انجام شود و پس از آن نیروهای منابع طبیعی برای کنترل و پایش منطقه حضور خود را استمرار بخشند.

به گزارش قاب خبر: ابوطالب شفقت با اشاره به به وقوع یک فقره آتش سوزی ما بین شهرستان پل‌دختر و رومشکان توضیح داد: دیروز ساعت یک و نیم عصر یک فقره آتش سوزی در منطقه رخ داد که بنابر پیش بینی‌های اولیه عامل انسانی در این آتش سوزی نقش داشته است.

وی با اشاره به اینکه با وقوع آتش سوزی نیروهای منابع طبیعی، مدیریت بحران و فرمانداری بلافاصله در منطقه مستقر شدند، گفت: قریب۱۰۰ نفر از نیروهای منابع طبیعی و تعدادی از نیروهای مردمی در محل مستقر هستند، اما به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه، گرمای هوا و وزش باد مهار آتش سوزی به کندی و سختی انجام شد.

استاندار لرستان با اشاره به پرواز بالگرد هلال احمر برای مهار آتش سوزی منطقه بیان کرد: امروز ساعت ۶ صبح تا ۱۲ ظهر بالگرد هلال احمر ۶ سورتی پرواز انجام داد، همچنین هلی‌کوپتر هوا فضا سپاه هم برای مهار آتش سوزی به کمک آمد.

شفقت افزود: اما از ساعت ۱۲ ظهر به دلیل گرمای هوا و افزایش دما انجام آب پاشی توسط بالگرد هلال احمر وجود نداشته که به همین دلیل بالگرد برای جا به جایی تجهیزات و نیرو به خرم‌‌آباد اعزام شد.

به گفته وی بالگرد هوا فضا سپاه هم اکنون در حال آبگیری برای اطفا حریق در منطقه است، بالگرد هلال‌احمر نیز در این ساعت به منطقه رسیده و امکان آب پاشی دارد.

استاندار لرستان گفت: پیش بینی ما این است که تا غروب اطفا حریق در منطقه انجام شود و پس از آن کنترل و پایش منطقه توسط نیروهای‌ منابع طبیعی استمرار خواهد داشت.

به گفته شفقت در حال حاضر علاوه بر نیروهای شهرستان‌های پل‌دختر نیروهای تازه نفس شهرستان‌های سلسله، چگنی، رومشکان، کوهدشت، بروجرد و خرم‌آباد با تجهیزات کامل در منطقه هستند.

وی تاکید کرد: برای استفاده از هواپیمای ارتش هم هماهنگی‌های لازم انجام شده تا در صورت نیاز ورود کند، اما امیدواریم بتوانیم تا غروب اطفا حریق را با کمک دو بالگرد و نیروهای حاضر انجام دهیم.

به گفته استاندار لرستان، صعب العبور بودن مسیر، پوشش گیاهی بسیار غنی، گرمای هوا، وزش باد در منطقه و گستردگی حریق بین دو شهرستان پل‌دختر و رومشکان دست به دست هم داده‌اند تا مهار آتش به سختی انجام شود.

شفقت در پایان ضمن تشکر از نیروهای مردمی، فرمانداران و نیروهای فرمانداری، جنگلبانان، پرسنل منابع طبیعی، مدیریت بحران، تاکید کرد: انتظار ما از مردم این است که در حفظ منابع طبیعی و جنگل‌های استان پای کار باشند و هر گونه تخلف را اطلاع رسانی کنند.