بهبود اعتبارات فرهنگی مهمترین مطالبه جامعه فرهنگ و هنر لرستان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان گفت: بهبود اعتبارات فرهنگی مهمترین مطالبه جامعه فرهنگ و هنر لرستان است.

به گزارش قاب خبر: احمد حسین فتایی در دیدار با نماینده شهرستان های سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی، افزود: انتظار می رود مجمع نمایندگان استان حمایت و همکاری لازم را در زمینه رایزنی با مسئولین کشور با هدف افزایش اعتبارات فرهنگی با ما داشته باشند.

وی ادامه داد: شیوع ویروس منحوس کرونا بسیاری از حوزه های زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داد که در این میان فعالیت های حوزه فرهنگ و هنر با تعطیلی گسترده مواجه شد و ما تلاش کردیم ضمن بهره مندی از ظرفیت فضای مجازی، بسیاری از جشنواره ها، همایش ها، کنگره ها و رویدادها را در این بستر اجرا کنیم و توانستیم در این زمینه در بین پنج استان برتر کشور قرار بگیریم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در ادامه با اشاره به کسب رتبه برتر استان در حوزه فعالیت های تخصصی توسط این اداره کل، ابراز داشت: با تلاش تمامی همکاران مجموعه اداره کل توانستیم در تازه ترین ارزیابی صورت گرفته توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان، رتبه اول فعالیت های تخصصی استان را با کسب ۱۰۰۰ امتیاز کامل از آن خود نماییم.

وی سپس تصریح کرد: اعتبارات تملک سرمایه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در سال ۱۳۹۷ مبلغ چهار میلیارد تومان بود که با رشدی چشمگیر در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به سی میلیارد تومان رسیده است و همین رشد باعث شد تا بسیاری از پروژه های عمرانی با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی به بهره برداری رسیده و روند احداث تعدای از پروژه های نیمه تعطیل و تعطیل استان نیز از سر گرفته شود.

فتایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه « تحقق عدالت در زمینه برگزاری فعالیت های مختلف فرهنگی، هنری و قرآنی در شهرستان های استان، از مهمترین برنامه ها در طی دو سال گذشته بوده است » گفت: جشنواره های مهمی در طی این دو سال در شهرستان های دلفان و سلسله برگزار شده و طبق مصوبه شورای طرح و برنامه اداره کل، این دو شهرستان در شش ماهه دوم سال جاری میزبان رویدادهای مهم فرهنگی، هنری و قرآنی خواهند بود که در صورت مساعد بودن شرایط کرونایی در فضای حقیقی برگزار می شوند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در ادامه با تاکید بر این نکته که “بهبود اعتبارات فرهنگی مهمترین مطالبه امروز جامعه فرهنگ و هنر لرستان است ” افزود: لرستان نیز همچون سایر استان های کشور در حوزه اعتبارات فرهنگی با کمبود مواجه است و ۲۶۰ میلیون تومان اعتبار فرهنگی اختصاص یافته به لرستان در سال جاری به هیچ عنوان پاسخگوی نیازها و فعالیت های ما نبوده و انتظار می رود مجمع نمایندگان استان حمایت و همکاری لازم را در زمینه رایزنی با مسئولین کشور با هدف افزایش اعتبارات فرهنگی با ما داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملکرد درخشان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه اعطای تسهیلات حمایتی کرونایی به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان، اظهار داشت: در حوزه بیمه هنرمندان، لرستان در یک مقطع در زمینه تعداد درخواست و تعداد بیمه شده، رتبه اول کشور را دارا بود در بحث تسهیلات تحفه و کارا نیز بنا بر گزارشات وزارتی بیش از ۲۶۰ درصد، افزایش درخواست و بیش از ۱۲۱ درصد پرداخت داشته ایم که در این زمینه لرستان در بین ۹ استانی قرار گرفت که بالای ۱۰۰ درصد پرداختی داشته اند.

فتایی سپس به ارائه گزارشی از فعالیت های عمرانی صورت گرفته در شهرستان های سلسله و دلفان پرداخت و گفت: پروژه کتابخانه درجه دو سلسله که تا سال ۱۳۹۷ تنها ۲۰ درصد پیشرفت داشت امروز به ۶۰ درصد پیشرفت رسیده و در صورتی که اعتبار سی میلیارد ریال مصوب برای این پروژه به صورت کامل تخصیص یابد، پروژه را تا پایان سال جاری به اداره کل کتابخانه های عمومی استان تحویل خواهیم داد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان ادامه داد: سالن آمفی تئاتر شهرستان سلسله نیز با توجه به افزایش بی رویه قیمت تجهیزات، نیازمند اعتباری ویژه است و در شرایط کنونی با  ۱۲ میلیارد ریال اعتباری که به آن اختصاص یافته که تلاش می کنیم تا چند ماه آینده فاز اول پروژه شامل نصب سیستم نور و روشنایی عمومی و صندلی پایان یابد.

وی در پایان خاظر نشان ساخت: بخش زیادی از مشکلات ساختمان مجتمع فرهنگی هنری دلفان نیز با حمایت های نماینده محترم شهرستان، مرتفع شده و پیگیر رفع تمامی مشکلات موجود در این ساختمان هستیم.