استقرار سامانه اطلاعات مکانی در خطوط و تاسیسات گازرسانی

مدیرعامل شرکت گاز لرستان از پیشرفت ۹۵ درصدی در پیاده‌سازی و استقرار سامانه اطلاعات مکانی GIS در خطوط و تاسیسات گازرسانی استان خبر داد.

به گزارش کاسیت:، کرم گودرزی اظهار کرد: یکی از مهم ترین اهداف و برنامه های گاز لرستان؛ افزایش کارایی و بهره وری فعالیت های گازرسانی از طریق بکارگیری تکنولوژی های نوین است وسیستم GIS یک فناوری نوین به منظور هوشمند سازی گازرسانی و نیز مدیریت و تحلیل اطلاعات مکان محور محسوب می شود بطوری که گاز لرستان هم‌اکنون با پوشش ۱۰۰ درصدی خطوط تغذیه و توزیع (شهری)، ساختمان‌های اداری و ایستگاه‌های تقلیل فشار و نقشه‌های پایه شهری؛ همچنین  پوشش۹۰ درصدی علمک ها و مشترکین عزیز؛ در حوزه GISدر حال فعالیت است.

وی با بیان اینکه این سامانه می تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای اطلاعاتی، تحلیلی و برنامه‌ریزی جهت گازرسانی بخصوص در شرایط بحران باشد، افزود: استفاده از اطلاعات توصیفی و مکانیِ دقیق و به هنگام از نقشه های تاسیسات گازرسانی مانند لوله، ایستگاه های تقلیل فشار و حفاظت از زنگ، شیرها، انشعابات و مشترکین؛ در یک پایگاه اطلاعات مکانی مرجع می تواند برنامه ریزان، بهره برداران و امدادگران را در جهت یک مدیریت بهینه و هدفمند یاری نماید.

مدیرعامل شرکت گاز لرستان تصریح کرد: در این راستا شرکت گاز استان با هدف  مدیریت فرآیند، کاهش هزینه‌های عملیات، به‌روزرسانی و تحلیل هوشمند اطلاعات مکانی تاسیسات و دسترسی آسان به اطلاعات و نیز بکارگیری بهینه و موثر از بانک اطلاعات مکانی؛ اقدام به راه اندازی و استقرار نسخه تحت وب سامانه  IGN شرکت ملی گاز ایران  نموده است.

گودرزی، صرفه‌جویی در زمان با مدیریت حجم عظیمی از داده‌های مکان‌محور و همچنین بهینه‌سازی فعالیت ها بر اساس تحلیل و هوشمند سازی فرآیندها و تسهیل در مدیریت کارآمد منابع انسانی را از کاربردهای سامانه جامع اطلاعات مکانی برشمرد.

مدیرعامل شرکت گاز لرستان در پایان گفت: شرکت گاز استان لرستان مفتخر است که با تلاش مجموعه همکاران و تامین کنندگان و با بکارگیری آخرین فناوری ها تامین کننده بیش از ۷۰درصد سبد انرژی استان بوده و تاکنون توانسته ، ۹۹/۹درصد جمعیت خانوار شهری به همراه۹۸/۵درصد جمعیت واجد شرایط خانوار روستایی را از این انرژی پاک بهره‌مند سازد.